
Mladí slovenskí vedci z AMAVET-u v Bruseli
Zážitky z Belgian Science Expo 2025
Koniec marca priniesol našim štyrom talentovaným víťazom Festivalu vedy a techniky AMAVET 2024 výnimočnú príležitosť – reprezentovať Slovensko na prestížnom medzinárodnom podujatí Belgian Science Expo v Bruseli. Dorota Reguliová, Timotej Kucko, Mathias Maruška a Michal Vadovský spolu s delegátkou Michaelou Kardohelyovou sa podelili o svoje jedinečné dojmy, ktoré v nich táto skúsenosť zanechala.
Čo urobilo na našich mladých vedcov najväčší dojem?
Miška zostala očarená pestrosťou projektov a myšlienok: „Bolo neuveriteľné vidieť, ako sa na jednom mieste stretávajú inšpiratívne nápady z Mexika, Bosny a Hercegoviny, Talianska či Luxemburska,“ hovorí nadšene. „Často sa zameriavame len na vlastnú bublinu výskumu a zabúdame, koľko brilantných nápadov vzniká aj inde. Expo mi otvorilo oči – kvalitný výskum nemá hranice!“
Michal bol doslova pohltený atmosférou: „Predstavte si priestor nabitý energiou stoviek mladých ľudí, ktorí zdieľajú vášeň pre vedu a inovácie! Diskusie so študentmi s podobnými záujmami prinášali momenty, keď sa mi oči rozžiarili novým poznaním. Ale čo bolo najlepšie? Začalo sa to ako odborné rozhovory a skončilo hlbokými priateľstvami!“
Dorota si odniesla najmä ľudský rozmer: „V každom rozhovore s účastníkmi som nachádzala niečo, čo ma inšpirovalo. Tí ľudia žiarili, keď rozprávali o svojich projektoch! Načerpala som toľko nových podnetov, že sa už neviem dočkať, kedy ich pretavím do vlastného výskumu,“ priznáva s úsmevom.
Timotej ocenil, že veda dokáže ľudí skutočne spájať: „Našli sme si kamarátov, s ktorými sme zdieľali nielen vedecké poznatky, ale aj bežné životné radosti,“ spomína. „Naše rozhovory sa nekončili pri projektoch – smiali sme sa, zdieľali príbehy a zažili dobrodružstvá, ktoré sa nedajú naplánovať.“
Brusel očami mladých vedcov
Pýtali sme sa aj na to, ako vnímali samotné mesto a čo všetko zažili mimo vedeckého programu.
Miška bola fascinovaná kontrastom historického a moderného Bruselu: „Je to ako dva svety v jednom meste“, vysvetľuje. „Na jednej strane stojíte uprostred starobylého námestia s gotickou architektúrou, a o pár zastávok metrom ďalej obdivujete futuristické budovy, v ktorých sa rozhoduje o osude Európy.“ Najviac ju očarilo prírodovedné múzeum: „Od gigantických kostier dinosaurov, až po fascinujúce modely DNA – tam som si uvedomila, aká dlhá a fantastická je cesta poznania!“
Michal sa s nadšením rozhovoril o belgických špecialitách: „Tie wafle! Predstavte si nadýchaný základ s karamelovou krustou, na ktorom sa rozplýva horúca čokoláda a čerstvé jahody… A belgické hranolčeky – chrumkavé zvonku, jemné zvnútra, s tým ich špeciálnym majonézovým dipom!“ O Atomiu hovoril s iskrou v očiach: „Vyzerá ako obrovská molekula, ktorá pristála z vesmíru. Keď sme sa vyviezli výťahom hore, celý Brusel ležal ako na dlani.“
Dorota okrem vedeckých zážitkov ocenila aj kultúrne bohatstvo: „Prechádzať sa po veľkom námestí, kde stojíte obklopení budovami starými stovky rokov, a pritom si vychutnávať pravú belgickú čokoládu – to je zážitok, ktorý si budem pamätať celý život“, hovorí s nadšením.
Timotej spomenul unikátny večer kultúrnej výmeny: „Predstavte si párty, kde každý predstaví svoju krajinu! Ochutnávali sme špeciality z celého sveta, učili sa základné frázy v rôznych jazykoch a niektorí dokonca predviedli tradičné tance. Bola to oslava rozmanitosti, ktorá nás všetkých spája!“
Rady pre budúcich finalistov Festivalu vedy a techniky AMAVET
Čo by naši skúsení „vedci“ odkázali tým, ktorí sa len chystajú na svoju prvú veľkú vedeckú súťaž?
Delegátka AMAVET-u Miška zdôrazňuje vytrvalosť: „Keď narazíte na prekážku, neberte to ako neúspech, ale ako výzvu! Práve ťažkosti nás učia hľadať nekonvenčné riešenia. Veda je ako maratón – nie šprint“, odkazuje budúcim finalistom.
Michal radí autentickosť: „Venujte sa témam, ktoré vás skutočne fascinujú, nie tým, o ktorých si myslíte, že budú pôsobiť ‚vedeckejšie‘. Váš zápal je nákazlivý! A naučte sa o svojom výskume rozprávať tak, aby tomu rozumela aj vaša babka – jednoducho, s nadšením a príbehom“, usmial sa.
Dorota má jednoduchý, no hlboký odkaz: „Veda nie je len o objave, ale aj o zdieľaní. Pripravte sa deliť o svoje poznatky s radosťou! A nezabudnite – každý výskum vás posúva nielen ako vedca, ale aj ako človeka. Takže hlavne veľa chuti do toho!“
Timotej zdôrazňuje dôležitosť húževnatosti: „Keď experiment zlyhá, neznamená to, že ste zlyhali vy. Je to len ďalší krok k úspechu! Zmeňte prístup, skúste inú metódu a vytrvajte“, povzbudzuje budúcich účastníkov. „Tá radosť, keď nakoniec uspejete a môžete svoj projekt predstaviť svetu, stojí za všetku tú námahu!“
Cesta našich mladých vedcov do Bruselu nebola len o prezentácii ich výskumu, ale aj o objavovaní nových horizontov, nadväzovaní priateľstiev a inšpirácii pre budúcnosť. Niet pochýb, že táto skúsenosť bude katalyzátorom ich ďalšieho vedeckého rastu a možno aj začiatkom medzinárodných spoluprác, ktoré časom prinesú nové prevratné objavy.
Za finančnú podporu tejto cesty Víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET ďakujeme dlhoročnému partnerovi Občianskemu združeniu priateľov dejín techniky a vynálezov, ktorý spravuje Nadačný fond manželov Tabačkov.








