Chat with us, powered by LiveChat Festival vedy a techniky AMAVET - Cesty víťazov

Víťazi FVAT 2016 a ich cesty v roku 2017

Intel ISEF 2017

M. Feretová a S. Smoter:

https://refresher.sk/43865-Po-dvoch-presovskych-gymnazistoch-pomenuju-asteroidy-Dvojica-vdaka-ich-zaujimavemu-vynalezu-zazila-fenomenalny-uspech

https://www.zones.sk/magazin/1099/slovensky-uspech-na-svetovej-olympiade-vedeckych-talentov-opat-z-amavet-u/

https://dennikn.sk/779632/presovski-stredoskolaci-uspeli-na-svetovej-sutazi-stretli-sa-s-nobelistami-a-pomenuju-po-nich-asteroidy/

https://www.cas.sk/clanok/554055/slovenski-studenti-uspeli-v-amerike-dostali-netradicnu-odmenu/

http://www.pluska.sk/regiony/vychodne-slovensko/maju-sladkych-sedemnast-su-z-nich-vedatori-preco-po-studentoch-z-presova-pomenovali-asteroidy.html

http://tojenapad.dobrenoviny.sk/presovski-studenti-vytvorili-repelent-proti-kliestom-ktory-ocenili-aj-vo-svete-ochrani-aj-vas/?utm_medium=social&utm_campaign=postplanner&utm_source=facebook.com

https://m.facebook.com/Telerano/photos/a.383720638253.160508.291996703253/10155575155148254/?type=3&source=48

http://m.topky.sk/cl/1000680/1634967/Svetovy-uspech--Presovski-studenti-Samo-a-Mirka-vynasli-najucinejsiu-zbran-proti-kliestom

https://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/433507-po-nadejnych-vedcoch-z-presova-pomenuju-asteroidy/

http://www.milujemevychod.sk/clanok/miriam-feretova-ml-samuel-smoter-veda-je-fascinujuca

 

Juraj Vasek a Dominika Gáborová:

http://www.eductech.sk/novinky/pri-spanku-sa-nam-cisti-mysel/

Rozhovor RNDr. Miriam Feretová, učiteľka biológie Gymnázia a ZŠ sv.Mikuláša v Prešove, žiaci: Miriam Feretová, Samuel Smoter a Janka Čorňáková http://www.rtvs.sk/radio/archiv/1541/458211

Vytlačiť E-mail

Expo Sciences International 2015, Brusel, Belgicko

Zažili ste pocit, keď stojíte uprostred ľudí zo všetkých kútov sveta? Južná Afrika, Saudská Arábia, Peru, Kazachstan... V jedinej miestnosti máte možnosť obdivovať asi 60 rôznych národov. A uprostred stojíme my, desiati nadšení Slováci. Študenti, ktorí by nič z toho nezažili, keby neskúsili šťastie na Festivale vedy a techniky, alebo Junior Internete. Práve z týchto súťaží sme postúpili na Expo-Sciences International 2015 do Bruselu, výstavu študentských vedeckých prác, na ktorých sme dlhší čas pracovali.

Bola nedeľa, 19.7.2015 a nastal deň D. Všetci sme sa mali stretnúť a vyraziť na cestu. Ukázať naše projekty ľuďom z celého sveta. O 11.00 sme sa zo všetkých kútov Slovenska stretli na autobusovej stanici v Bratislave a vyrazili sme na cestu.

Po presune na viedenské letisko sme s očakávaním vyčkávali na naše lietadlo. Pohodlne usadení sme cestou obdivovali zaujímavé tvary oblakov osvetlené obedným slnkom. Po prílete sme sa autobusom presunuli priamo na výstavisko, práve včas, aby sme stihli večeru. Po nej sme sa presunuli do hotela, kde sme sa v pokoji zaregistrovali a začali sa pripravovať na ďalší deň – otvárací.

Ten ubehol rýchlosťou blesku. Dopoludnia sme rýchlo pripravili svoje stánky.Naobed,po otváracom ceremoniále, bolo Expo oficiálne sprístupnenéverejnostia my sme záujemcom odpovedali na zvedavé otázky, pričom sme si riadne prevetrali angličtinu.V tomto duchu sa niesol aj ďalší deň. Okrem prezentovania sme sinašli čas aj na projekty našich... spoluvystavujúcich?

Bola to zaujímavá a inšpiratívna prehliadka. Práce mladých ľudí väčšinou odzrkadľovali problémy, s ktorými sa trápia ľudia v ich krajinách.

V tretí deň výstavy prebiehali prezentácie iba do 12:30 a potom nás čakala zaujímavá a trochu dobrodružná prehliadka mesta. Každý dostal svoju mapu a vydali sme sa na cestu, dúfajúc, že nájdeme miesta, ktoré chceme navštíviť a vrátime sa späť v rovnakom počte kusov, ako sme odchádzali. 

Počas celého popoludnia nás neopúšťala dobrá nálada. Pozreli sme si viaceré zo známych miest Bruselu a keď nás už začali zrádzať nohy, rozhodli sme sa vrátiť na večeru.

Ďalšie ráno sme sa zobudili do posledného dňa, kedy prebiehalo Expo. Nechcelo sa nám veriť, ako ten čas uletel. O12:30 bola výstava slávnostným zatváracím ceremoniálom ukončená. Poobede sme si  ešte prezreli prírodovedné múzeum.

Posledný deň prišiel akosi rýchlo a všetci sme si priali, aby sa čas spomalil, alebo aj vrátil.

Naplánovaný bol výlet mimo Bruselu. O ôsmej ráno nás na stanici čakal vlak špeciálne vypravený len pre účastníkov ESI, ktorý nás odviezol do historického 100-tisícového valónskeho mesta Mons, ktoré sa nachádza v blízkosti francúzskych hraníc. V meste sídlia 3 univerzity, niekoľko rokov tu žil Vincent van Gogh, na čo sú tu vraj hrdí a na prekrásnom námestí stojí radnica so zvonicou, v ktorej sa nachádza zvonkohra zo 49 zvonov! Námestie sme zažili pokryté obrovským množstvom slnečníc, ktoré tvorili labyrint.

Strávili sme tu príjemný spoločný deň a do Bruselu sme sa vrátili až na večeru a rozlúčkovú párty.

Napriek výbornej nálade sme ju museli opustiť ešte pred záverečnou, pretože na druhý deň v sobotu ráno sme mali odchod autobusu naplánovaný už na trištvrte na päť. Cestou na letisko sa postupne pripájali delegácie z ďalších hotelov.

Po prílete na viedenské letisko sme sa autobusom presunuli späť do Bratislavy, kam sme dorazili okolo druhej poobede. Unavení, ale nadšení a plní zážitkov, ktorými nás tento výlet obdaroval, sme sa ešte dlho lúčili a hľadali možnosti, ako sa stretnúť, alebo sa zapojiť do ďalších akcií AMAVETU, aby sme si niečo podobné mohli opäť zopakovať.

No čo už, robiť vedu sa oplatí! 

Prinieslo nám to všetkým nové vedomosti, nové skúsenosti a hlavne nových priateľov a motiváciu.

 

Ivana Kravárová

 

Vytlačiť E-mail

Intel ISEF 2015 - Pittsburgh, USA

Po niekoľkomesačnej drine na našich výskumných projektoch sme sa zúčastnili Festivalu vedy a techniky AMAVET-u. Ako jeho víťazi sme získali postup na najväčšiu, najstaršiu a najprestížnejšiu celosvetovú súťažnú prehliadku vedeckých prác na úrovni stredných škôl – Intel ISEF 2015.

Tento rok sa táto súťaž konala v Pittsburghu, Pensylvánia, USA. Pôvodne známe ako hlavné oceľové mesto sveta sa vyvinulo v priebehu času na dnešné popredné mesto medicíny, technológii a finančných služieb. Naša cesta do Pittsburghu začala na letisku v susednom Rakúsku, pokračovala cez Washington v USA. Napokon v neskorých večerných hodinách sme sa šťastne ubytovali na našom hoteli v Pittsburghu.

Druhý deň prebiehala registrácia, čo pre nás znamenalo mraky papierov, potvrdení a kontrol. Počas prihlasovania bolo možné sa započúvať do najrôznejších akcentov angličtiny i rôznych iných jazykov z celého sveta. Po úspešnej registrácii sme mali možnosť navštíviť rôzne sympóziá a workshopy.  Po oficiálnej večeri nás čakala Otváracia ceremónia. Tu delegácie z každého zúčastneného štátu postupne vyšli na javisko s panelmi s vyobrazeniami štátnosti a v sprievode nahovoreného pozdravu.

Ďalší deň bol o čosi voľnejší. Dospali sme časový posun, doladili drobnosti, zoznámili sa s mestom a inými finalistami. Taktiež boli k dispozícií v exhibičnej budove panely laureátov Nobelových cien a zástupcov amerických univerzít. Večer nás už čakala oficiálna Intel ISEF party a DJ. Na tomto podujatí sme zabudli na stres a nervozitu, ktorá nás počas dňa sprevádzala.

Najdôležitejší deň, hodnotenie projektov, už od skorých ranných hodín sme stáli pri svojich stánkoch a očakávali porotcov. Po hale chodili hore-dole purpurové a modré stuhy. Môj prvý kontakt s porotcom bol veľmi pozitívny. Príjemne ma prekvapilo, že naše projekty mali vopred preštudované a pýtali sa na nejasnosti, metódy a princípy fungovania prístrojov. S porotcami, ktorí sú uznávaní svetoví experti vo svojich oblastiach, sme viedli inšpiratívne diskusie a snažili sa čo najlepšie obhájiť naše projekty. Záver tohto namáhavého dňa bol ukončený Pittsburgh Welcome Night – jedlo a zábava pre všetkých. J

Náš piaty deň bol určený pre verejnosť. Poskytovali sme rozhovory novinárom, prebiehali interakcie medzi finalistami, interview so školákmi. „Ak to nedokážete vysvetliť šesťročnému dieťaťu, potom tomu nerozumiete ani vy sami.“ – Albert Einstein

Deň s veľkým D, čas odovzdávania hlavných a špeciálnych cien. Slovenská delegácia získala dve tretie miesta, ktoré išli do rúk Martina Holického a Daniela Zvaru. Daniel získal deň predtým taktiež štvrtú špeciálnu cenu Americkej spoločnosti pre optiku a fotoniku. Po vyhodnotení nás náš nový priateľ z Pittsburghu sprevádzal po meste, ukázal nám jeho krásy a panorámy. Nahliadli sme do areálu University of Pittsburgh a Carnegie Mellon University, spravili množstvo fotiek a dozvedeli sa veľa nového.

Posledný deň sme sa po spoločných raňajkách finalistov zo Slovenska odhlásili z hotela, rozlúčili s novými priateľmi z Floridy, Texasu, Havaja a vrátili sa v plnom zdraví, s oceneniami, certifikátmi a účastníckymi medailami domov, pre tento raz cez Toronto v Kanade.

 

Erik Schmotzer, finalista Intel-ISEF 2015 

Vytlačiť E-mail

International Sustainable World Project Olympiad - ISWEEEP 2015, Houston, USA

Čestné uznanie za zaslúžilú prácu - 4. miesto v kategórii Inžinierstvo získali košickí stredoškoláci Igor Žovtík a Michal Urban na medzinárodnej olympiáde projektov I-SWEEEP - International Sustainable World (Energy, Engineering, Environment), ktorá sa konala v dňoch 7. - 10. mája v štáte Texas v meste Houston. Do USA sa kvalifikovali ako víťazi Festivalu vedy a techniky 2014, ktorý už 15 rokov organizuje každoročne AMAVET.

Ocenenie získali za skonštruovanie autonómnepohybujúceho sa robota, ktorému dali meno Robot Snail. Celkovo na olympiáde súťažilo približne 600 mladých vedcov zo 67 krajín sveta, ktorí prezentovali 427 projektov v troch hlavných kategóriách.

Žiaci Strednej odbornej školy automobilovej v Košiciach pracovali pod vedením svojho pedagóga Juraja Mihaľova. Spolu s nimi Slovensko reprezentoval aj Dominik Juračka z Bratislavy so svojim projektom Izolácia a aplikácia mikroorganizmov schopných rozkladať vybrané priemyselné kontaminanty zo životného prostredia.

 

Ing. Jozef Ristvej, st.

Vytlačiť E-mail

Expo Science 2015 - Praha, Česká republika

Za naše víťastvo na celoslovenskom Festivale vedy a techniky sme získali postup na podujatie organizované českým AMAVETom - Expo Science 2015, ktoré sa uskutočnilo v Prahe.

V prezentačný deň sme vystavovali naše projekty v priestoroch Akademie Věd v Prahe. Ráno po príchode a po raňajkách sme dostali dostatok času na prípravu stánku. Podľa mňa bola akcia organizačne dobre zabezpečená, až na pár detailov. Trošku možno chýbalo organizačné zabezpečenie vyplnenia voľného času zo strany organizátora. Vystavovanie samotné podľa môjho názoru prebehlo v poriadku v príjemných priestoroch. Návštevnosť ľudí bola vysoká, nedalo sa to však zrovnávať s akciami organizovanými slovenským AMAVETOM. Ale tak, na druhej strane sme vystavovali v novom prostredí, nadviazali nové kontakty a dozvedeli sme sa viac o projektoch, ktoré boli naozaj na svetovej úrovni. Na odovzdávaní ocenení sa mi páčilo, že ocenení študenti sú automaticky, v prípade záujmu prijatí na vysokú školu. To by sme mohli zrealizovať aj u nás :-). Ale to je len môj názor, rozhodnutie nechávam na kompetentných :-). Celkovo akciu hodnotím veľmi pozitívne.

Patrik Farkaš

 

Vytlačiť E-mail

Vernadsky National Contest 2015 - Moskva, Ruská federácia

Ako víťazi Festivalu vedy a techniky 2014 sme získali postup na zahraničné expo - Vernadsky National Contest v Moskve.

Naša cesta do Ruska sa začala v pondelok 13. apríla. Do Ruska sme prileteli poobede. Na letisku nás už čakali dve milé sprievodkyne, ktoré nás sprevádzali celý týždeň.

Druhý deň bol zároveň prvým dňom prezentovania projektov. Ráno sme vystavili naše postery a potom sme išli na otvárací ceremoniál. Ruskí organizátori pripravili zaujímavý program, ktorého súčasťou bolo aj akrobatické vystúpenie či prednes zaujímavých prejavov k blížiacemu sa výročiu ukončenia vojny. Žiaľ, väčšina programu bola v ruštine, preto sme nie všetkému rozumeli. S prekladom nám však pomohli niektorí súťažiaci. Súčasťou programu bolo aj niekoľko príhovorov od významných hostí a členov ruskej akadémie vied, vypočuli sme si aj dve prednášky – o Rusku a jeho akademickej spolupráci s okolitými krajinami i o tom, prečo sa oplatí venovať vede a výskumu.

Vytlačiť E-mail

Exporecerca Jóve 2015 Barcelona

V dňoch 26.3. – 29.3. sme sa zúčastnili výstavy XVI Exporecerca Jove v Barcelone s projektom Grizly – bezpečnostná autentifikácia, s ktorým sme na slovenskom Festivale Vedy a Techniky získali ocenenie Intel Excellence in Computer Science a tak isto postup na spomínané expo v Španielsku.

Akcia sa konala v priestoroch Univerzity Ramona Llulla. Ako to na podobných výstavách býva zvykom, bolo tam množstvo zaujímavých a kvalitných projektov, popri domácich aj francúzskych, belgických, niekoľko z Peru, Mexika a z ďalších krajín. Náš projekt zaujal tiež, tak porotu, ako aj návštevníkov a ostatných súťažiacich. Často sme sa dostali k veľmi produktívnym rozhovorom, počuli sme slová obdivu a chvály, ale počas troch dní sme sa stretli aj s „nechápavými grimasami“ :-).

Čo sa týka organizácie, chýbal nám nejaký program, či už workshop alebo návšteva neďalekého technického múzea, ktorá mohla byť naozaj zaujímavá. Našťastie o zaujímavých ľudí a originálne projekty núdza nebola. Angličtina súťažiacich bola napriek našim predsudkom na veľmi dobrej úrovni, a tak sme voľný čas strávili objavovaním množstva nových informácií a zistení. 

 

Tomáš Kortiš, Filip Čonka, Jozef Ondriga

Gymnázium Ľudovíta Štúra, Zvolen

Vytlačiť E-mail

Vernadsky National Contest, Moskva (7. – 12.4.2014)

Moskva

V novembri 2013 sme sa zúčastnili na Festivale vedy a techniky z ktorého sme postúpili do medzinárodného kola v Moskve. Súťažili sme s projektom Harmony of life.
Dňa 12. 4. sme odleteli zo Schwechatu do Moskvy. Po príchode sme sa ubytovali v intenátoch na okraji mesta. Náš pobyt trval 6 dní. Počas týchto dní nás, ako aj zvyšných Slovákov a Čechov sprevádzali sprievodcovia zabezpečení ruským organizátorom. Spolu s ubytovaním a stravou sme mali zabezpečený súťažný a kultúrny program. Prvý deň súťaže prebiehal prezentáciou posterov. Hodnotiaca komisia prechádzala popri posteroch a hodnotila ich. Našou úlohou bolo oboznámiť komisiu s obsahom našej práce a odpovedať na ich prípadné otázky.

Prácu sme obhajovali v anglickom jazyku. V prípade, že komisia nevedela po anglicky, náš sprievodca nám tlmočili do ruštiny.
Nasledujúci deň sme obhajovali náš projekt spôsobom prezentácie. Po prezentáciách nás čakala prehliadka historického centra. Naša ruská sprievodkyňa nás zaviedla na krásne Červené námestie, kde sme okrem iného videli Baziliku Vasilija Blaženého. Po vypočutí prednášky o Červenom námestí sme išli do Kremľa, kde sme vstúpili do troch významných bazilík. Na ďalší deň sme navštívili galériu Tretyakov a Moscow City, v ktorom práve prebiehala výstavba špirálového mrakodrapu. V predposledný deň nasledvalo vyhodnotenie projektov. Získali sme diplomi za projekt a diplom za poster. Na všetky z týchto podujatí sme cestovali metrom. Ako sme sa presvedčili, Ruské metro je jedným z najkrajších na svete. Strava bola zabezpečená v reštauráciách, zväčša formou švédskych stolov.
Toto podujatie nás veľmi obohatilo. Získali sme množstvo skúseností, naučili sme sa prezentovať seba aj svoju prácu v cudzom jazyku, videli sme nové veci, spoznali nových ľudí.

Týmto by sme sa chcli poďakovať všetkým ľuďom, ktorí nás pri našej práci podporovali a organizácii AMAVET za skvelý zážitok a skúsenosť. 

Stanislav Řežucha, Roman Vesek

vernadsky

Vernadsky

 

Vernadsky

Moskva

dip

dip

diplom

Vytlačiť E-mail

Exporecerca Jóve Barcelona (9. - 13.4.2014)

barcelona

V novembri roku 2013 sme sa zúčastnili súťaže Festival vedy a techniky, z ktorého sme postúpili na mezinárodné kolo v Barcelone. Súťažili sme zo svojimi projektami.
Bolo 9. Apríla a čakanie na Barcelonu sa znižovalo. O 17:00 hodine sme sa stretli na Bratislavskom Letisku. Boli sme plní očakávania a mali sme veľa otázok na našu delegátku. Po 2 hodinovom lete sme šťastlivo pristáli v Girone na letisku a odtiaľ sme šli autobusom rovno do Barcelony. Ihneď po príchode na autobusovú stanicu nás čakal sprievodca z organizácie Magma. 

Našli sme taxík a odišli sme na rezidenciu. Po príchode na rezidenciu bolo všetko inak, ako sme si mysleli z papierov ktoré sme dostali, že budeme bývať na internátoch. Budova to bola jednoduchá ale čo sa týkalo vybavenia, bolo to prekvapivé. Úplne nás prekvapili izby ktoré boli na kartu.

Hneď skoro ráno sme sa stretli na recepcii odkiaľ nás zobral sprievodca na výstavisko. Bolo to dosť ďaleko od rezidencie ale šli sme hromadnou dopravou. Milí ľudia a najviac boli milí aj šoféry autobusov. Po dlhom cestovaní sme prišli na výstavu, vystavili postre a išli na otváraciu ceremóniu. Čakali sme od ceremónie veľa a trochu nás sklamalo, že bola celá v katalánčine. Po uvítaní sme šli ku svojim stánkom a prezentovali. Po ukončení sme sa presunuli na rezidenciu a odtiaľ hneď do mesta aby sme všetko stíhali, pretože sme končili o 18:00 večer takže sme mali málo času. Navštívili sme La Ramblu, čo je známa Barcelonská ulica.

Na druhý deň nás čakalo prezentovanie až do 18:00 a hneď sme už bežali do rezidencie sa prezliecť a išli sme si pozrieť hrajúcu fontánu. Vyskúšali sme taktiež ich známu paella -u, ktorá nám zachutila. Posledný deň vystavovania sme dostali po prezentáciach my zo zahraničných krajín diplomy. Následne nás čakal zatvárací ceremoniál, ktorý bol taktiež v katalánčine, občas s anglickými titulkami. Po skončení sme sa bežali pozrieť na La Sagrada Família, čo je obrovská katedrála, ktorá ešte stále nie je dokončená a mala by byť v roku 2015.
Hneď potom sme sa šli pozrieť na Gaudiho domy, ale bohužial sme videli iba jeden pretože sme nemali veľa času.

Ráno sme sa prepravili na letisko a čakali na let. Po príjemnom lete sme pristáli v chladnej Bratislave kde bolo 14 stupňov a v Girone bolo 24 stupňov takže rozdiel veľký.

Získal som veľa skúseností, naučil som sa prezentovať a snažil som sa dohovoriť aj keď nevedeli po anglicky ale dohovorili sme sa, niečo som si zlepšil alebo aj niečo nové naučil z anglického jazyka, spoznal som veľa ľudí, videl som nové technológie, ktoré predstavovali.

Týmto by sme sa chcel poďakovať všetkým ľuďom, ktorí nás pri našej práci podporovali. Najväčšie Ďakujem patrí našim konzultantom a hlavne organizácií AMAVET.

Dávid Duha a Júlia Hurníková

barcelona

Vytlačiť E-mail

Wetenschaps Expo Sciences 2014, Brusel (24. - 27.4.2014)

brusel

"V dňoch 24.4-27.4 sme sa zúčastnili výstavy Belgian Expo-Sciences 2014, ktorá sa konala v Bruseli. Program okrem prezentovania nášho projektu obsahoval aj prehliadku Bruselu a prírodovedeckého múzea. Okrem slovenskej delegácie sa súťaže zúčastnili aj študenti z iných krajín a to napríklad z Ruska, Španielska, Talianska, Mexika a ďalších krajín. Spoznali sme veľa nových ľudí, získali veľa skúseností, precvičili si svoju znalosť cudzích jazykov a videli kúsok sveta. Sme veľmi vďační za takúto príležitosť a dúfame, že na ďalší rok sa opäť uvidíme na ďalšej súťaži AMAVET." 

Účastníci: Pavol Molnár a Erik Pitko

Team leader: Marián Babinčák

 

Vytlačiť E-mail

Tlačová správa - Študenti zo Slovenska zaznamenali obrovské úspechy na olympiáde I-SWEEEP v USA so svojimi vedeckými projektmi – Získali zlato i bronz!

Bratislava, 13.5.2014 - Aj v tomto školskom roku umožnila Asociácia pre mládež, vedu a techniku - AMAVET trom študentom, víťazom celoslovenského Festivalu vedy a techniky, organizovaného každoročne AMAVETom v novembri, zúčastniť sa celosvetovej Olympiády projektov I-SWEEEP - International Sustainable World (Energy Engineering Environment) Project Olympiad, organizovanej v Spojených štátoch, v meste Houston, v štáte Texas, ktorá  sa tento rok uskutočnila v dňoch 30. apríla – 5. mája 2014 a pre týchto mladých vedátorov sa nepochybne stala významným a trvalo dôležitým medzníkom v ich živote.

isweeepSlovenskú republiku a AMAVET na olympiáde I- SWEEEP reprezentovali:

Martin Ferianc z Gymnázia Jura Hronca, Novohradská 3, Bratislava s projektom Aktívna a pasívna rekuperácia vzduchu a tímový projekt študentov Gorazda Štiebera so spoluautorom Gabrielom Nagym z Gymnázia sv. Tomáša Akvinského, Zbrojničná 3, Košice s projektom Experimentálne štúdium plazmového výboja v plyne.

Na jednej z najprestížnejších celosvetových Olympiád vedecky zameraných projektov nominovaní študenti obstáli priam výborne. Gabriel Nagy a Gorazd Štieber z Gymnázia sv. Tomáša Akvinského získali bronzovú medailu v kategórii Energy za svoj projekt Experimentálne štúdium plazmového výboja v plyne a Martin Ferianc obdržal zlatú medailu v kategórii Engineering a súčasne špeciálnu cenu Texasského centra pre supravodivosť - Texasskej univerzity za jeho projekt Aktívna a pasívna rekuperácia, v ktorom skúmal možnosti novonavrhnutého tepelného čerpadla, ktorého princíp si dáva práve patentovať.

 

 

 

Na Olympiáde projektov I-SWEEEP v roku 2014 sa stretlo viac ako 350 súťažiacich zo 60 krajín sveta, pričom boli vybraní z viac ako 1400 prihlásených kandidátov. Čakalo ich viac ako 150 porotcov, profesionálov z rozličných odborov, ktorí ich prísne, ale spravodlivo hodnotili.

 

Asociácia pre mládež, vedu a techniku je záujmové občianske združenie s orientáciou na mladých ľudí, popularizáciu vedy a techniky, ktoré na Slovensku pôsobí už od roku 1990. Združuje 4000 členov v kluboch na území celého Slovenska. Medzi hlavné aktivity patrí organizovanie Festivalu vedy a techniky, čím umožňuje mladým ľuďom, najmä študentom stredných škôl zúčastňovať sa viacerých medzinárodných súťaží, na ktorých môžu predstaviť výsledky svojej práce skúseným odborníkom a ostatným mladým ľuďom z celého sveta, pričom naši študenti zo Slovenska bývajú na týchto súťažiach veľmi úspešní.

i-sweeep

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

i-sweeep

Vytlačiť E-mail

Historicky najväčší slovenský úspech na Intel ISEF v USA. Mladá vedkyňa so zlatou medialou!

intel isef

Bratislava, 30.5. 2014 - Na najprestížnejšej svetovej súťaži vedeckých projektov stredoškolákov Intel ISEF, ktorá sa tento rok konala v dňoch 11. – 16. mája  v Los Angeles, v štáte Kalifornia, USA, Slovensko opäť zaznamenalo obrovské úspechy. Slovenskú republiku a AMAVET tento rok na súťaži v Spojených štátoch amerických reprezentovala výprava štyroch mladých nadaných vedcov, spomedzi ktorých jedna mladá vedátorka odchádzala z tohto prestížneho podujatia so zlatou medailou.

Mladá zástupkyňa našej krajiny – víťazka Festivalu vedy a techniky AMAVETu (FVaT) zaznamenala historicky najväčší úspech a zatiaľ najlepšie ocenenie v rámci Slovenska na tejto súťaži a zaradila sa tak medzi elitu nadanej mládeže v oblasti vedy a techniky z celého sveta.

V hlavnom hodnotení  sa s pomedzi viac ako 1700 žiakov stredných škôl z celého sveta na nádhernom prvom mieste v kategórií Astronómia umiestnila 17-ročná Michaela Brchnelová z Bratislavy, ktorá sa súťaže Intel ISEF zúčastnila po druhýkrát (v minulom roku získala špeciálne ocenenie Priscilla and Bart Bok, vydávané Pacifickou astronomickou spoločnosťou a Americkou astronomickou spoločnosťou za svoj projekt X-ray merania dynamiky vybraných pozostatkov supernov. Okrem toho sa vtedy umiestnila na 2. mieste a okrem ceny získala odmenu 500 dolárov a lístok a letenku na udeľovanie cien v americkom Washingtone, ktoré sa konalo začiatkom tohto roka). Tohtoročné umiestnenie a odmenu 3 000 dolárov za prvú cenu, 1500 dolárov za špeciálnu prvú cenu Koalície pre plazmovú vedu (CPS) a výlet do švajčiarskeho CERNu v hodnote 5000 dolárov získala za svoj projekt „O urýchľovaní častíc v Tychovom pozostatku po supernove.“

intel isef michaela

 

Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair)  je najväčšia a jediná celosvetová súťaž pre študentov stredných škôl, ktorú od roku 1950 organizuje Spoločnosť pre vedu a verejnosť. Od roku 1997 ju sponzoruje spoločnosť Intel. Ide o program patriaci pod „Spoločnosť pre vedu a verejnosť“ a jeho cieľom je inšpirovať študentov k riešeniu náročných otázok vedy a problémov blízkej budúcnosti. ISEF oceňuje najsľubnejších mladých podnikateľov, inovátorov a vedcov. Finalisti sú nominovaní stovkami národných združení (na Slovensku AMAVET a Mladí vedci Slovenska) a tieto projekty sú následne posudzované priamo na mieste viac ako 1200 porotcami spomedzi všetkých vedeckých disciplín, pričom každý z nich by mal mať titul Ph.D., alebo ekvivalentných 6 rokov súvisiacich profesionálnych skúseností v jednej z niektorých vedeckých disciplín. Tento rok sa ho zúčastnilo viac ako 1 700 študentov stredných škôl z približne 70 krajín, pričom súťažili o takmer 5 miliónov amerických dolárov.

 

intel isef

 

AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku je záujmové občianske združenie s orientáciou na mladých ľudí, popularizáciu vedy a techniky, ktoré na Slovensku pôsobí už od roku 1990. Združuje  viac ako 4000 členov v kluboch na území celého Slovenska. Medzi hlavné aktivity patrí organizovanie Festivalu vedy a techniky, čím umožňuje mladým ľuďom, najmä študentom stredných škôl zúčastňovať sa viacerých medzinárodných súťaží, na ktorých môžu predstaviť výsledky svojej práce skúseným odborníkom a ostatným mladým ľuďom z celého sveta, pričom naši študenti zo Slovenska bývajú na týchto súťažiach veľmi úspešní.

Kontakt:

 

doc. Ing. Jozef Ristvej, PhD.

Riaditeľ Festivalu vedy a techniky

 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., +421 903 310 246

 

Mgr. Bronislava Czinegeová

PR manažér AMAVET

 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., +421 905 506 312

Vytlačiť E-mail